Gender ideológia a sexuálna výchova

Autor: Natália Turčinová | 27.10.2013 o 12:56 | (upravené 27.10.2013 o 13:15) Karma článku: 13,20 | Prečítané:  7088x

Gender ideológia je v momentálnom dianí veľmi aktuálnou témou. Zaoberajú sa ňou rôzni psychológovia, vedci, sociológovia a iní fundovaní odborníci. Množstvo ľudí z bežných radov však ešte stále netuší, čo slovo GENDER v sebe ukrýva a čo všetko so sebou nesie gender ideológia. Gender, alebo rod je ekvivalent pojmu pohlavie, používaný ako výraz pre rozdiel medzi mužmi a ženami z hľadiska spoločenského, kultúrneho a tiež psychologického. Celý koncept zaviedla do sociológie Ann Oakleyová už v roku 1972. Podľa Šmausovej k týmto rodovým rozdielom v správaní nevedú ľudí prírodné znaky, ale práve špecifická socializácia k mužským a ženským roliam. Práve samotná socializácia zohráva dôležitú úlohu v reprodukovaní genderových očakávaní, charakteristík, praktík a stereotypov. Jedinci sa tieto stereotypy a „správne chovania" učia už od narodenia, na základe svojho biologického pohlavia.

Gender ideológia sa z tohto hľadiska venuje rozsiahlemu programu tém. Okrem iných je jedným z hlavných okruhov aj sexuálna výchova detí na prvom stupni základnej školy.  Podľa gender ideológií by sa mali deti už v tomto skorom veku oboznámiť s pohlavnými orgánmi a tiež pochopiť pojmy ako sú homosexualita, transexualita a iné. Dokonca by si v tomto veku mali jasne uvedomovať svoju sexualitu a orientáciu.  Matkou zatiaľ ešte nie som, no mám desať ročnú sestru a protiví sa mi predstava, že by s ňou niekto v príliš včasnom veku rozoberal sex. Ja sama som žila v dobe, keď som verila, že deti prináša bocian a vskutku som o nič neprišla. Prirodzeným vývinom som celú biológiu človeka pochopila bez akejkoľvek ujmy a tiež bez toho, aby som si v desiatich rokoch prezerala ilustrované detské knihy o pošve a penise.   Často sa spomína „právo dieťaťa na pravdivú informáciu", no myslím si, že pre dieťa je krajšie a hlavne zdravšie vedieť, že deväť mesiacov žilo v maminkinom brušku ako to, že bolo vytlačené z jej maternice. Dôležitejšie je tiež, aby vedelo, že sa narodilo mamine a ocinovi z lásky, pretože práve láska je potrebná pre ďalší vývin osobnosti dieťaťa. Väčšina psychických porúch totiž vzniká práve preto, že jedinec nebol dostatočne milovaný.

Žiaľ, žijeme v uponáhľanej dobe, kedy rodičia radšej siahnu po nechutných publikáciách venovaných deťom a ich sexualite, namiesto toho, aby si s nimi sadli a vysvetlili im celú túto záležitosť jemne, mierne a hlavne pochopiteľne pre ich detské hlavičky.

dieťa s loptou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?