Gender ideológia a sexuálna výchova

Autor: Natália Turčinová | 27.10.2013 o 12:56 | (upravené 27.10.2013 o 13:15) Karma článku: 13,20 | Prečítané:  7283x

Gender ideológia je v momentálnom dianí veľmi aktuálnou témou. Zaoberajú sa ňou rôzni psychológovia, vedci, sociológovia a iní fundovaní odborníci. Množstvo ľudí z bežných radov však ešte stále netuší, čo slovo GENDER v sebe ukrýva a čo všetko so sebou nesie gender ideológia. Gender, alebo rod je ekvivalent pojmu pohlavie, používaný ako výraz pre rozdiel medzi mužmi a ženami z hľadiska spoločenského, kultúrneho a tiež psychologického. Celý koncept zaviedla do sociológie Ann Oakleyová už v roku 1972. Podľa Šmausovej k týmto rodovým rozdielom v správaní nevedú ľudí prírodné znaky, ale práve špecifická socializácia k mužským a ženským roliam. Práve samotná socializácia zohráva dôležitú úlohu v reprodukovaní genderových očakávaní, charakteristík, praktík a stereotypov. Jedinci sa tieto stereotypy a „správne chovania" učia už od narodenia, na základe svojho biologického pohlavia.

Gender ideológia sa z tohto hľadiska venuje rozsiahlemu programu tém. Okrem iných je jedným z hlavných okruhov aj sexuálna výchova detí na prvom stupni základnej školy.  Podľa gender ideológií by sa mali deti už v tomto skorom veku oboznámiť s pohlavnými orgánmi a tiež pochopiť pojmy ako sú homosexualita, transexualita a iné. Dokonca by si v tomto veku mali jasne uvedomovať svoju sexualitu a orientáciu.  Matkou zatiaľ ešte nie som, no mám desať ročnú sestru a protiví sa mi predstava, že by s ňou niekto v príliš včasnom veku rozoberal sex. Ja sama som žila v dobe, keď som verila, že deti prináša bocian a vskutku som o nič neprišla. Prirodzeným vývinom som celú biológiu človeka pochopila bez akejkoľvek ujmy a tiež bez toho, aby som si v desiatich rokoch prezerala ilustrované detské knihy o pošve a penise.   Často sa spomína „právo dieťaťa na pravdivú informáciu", no myslím si, že pre dieťa je krajšie a hlavne zdravšie vedieť, že deväť mesiacov žilo v maminkinom brušku ako to, že bolo vytlačené z jej maternice. Dôležitejšie je tiež, aby vedelo, že sa narodilo mamine a ocinovi z lásky, pretože práve láska je potrebná pre ďalší vývin osobnosti dieťaťa. Väčšina psychických porúch totiž vzniká práve preto, že jedinec nebol dostatočne milovaný.

Žiaľ, žijeme v uponáhľanej dobe, kedy rodičia radšej siahnu po nechutných publikáciách venovaných deťom a ich sexualite, namiesto toho, aby si s nimi sadli a vysvetlili im celú túto záležitosť jemne, mierne a hlavne pochopiteľne pre ich detské hlavičky.

dieťa s loptou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?