Figúrky z mesta

Autor: Natália Turčinová | 21.11.2013 o 18:49 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  436x

Bez cieľa a príčiny sa prechádzam mestom. Predieram sa pomedzi padajúce lístie. Jesenné sychravé počasie úplne pohltilo moju myseľ. Vidím všetkých tých ľudí, všetky tie figúrky potĺkajúce sa krížom krážom. Aj ich tváre sú akési sychravejšie ako inokedy. V každej jednej tvári figúrky vidím akýsi príbeh, ktorý sa mi znenazdajky píše pred očami.  

Zamyslený pán sa ponáhľa do práce. V rukách zviera igelitovú tašku. V sivom počasí svieti len veľké a farebné logo potravinového reťazca na taške. Určite má v nej obed, ktorý zostal z predchádzajúceho dňa. Nie je toho veľa, ale na zahnanie hladu to stačí. Oblečenú má staršiu šuštiakovú bundu a špinavé roztrhané tenisky. Večer sa domov vráti uťahaný, unavený a možno aj hladný, ak mu nestačil obed z malého obedára, ktorý si tak starostlivo ukrýval v taške.

Mladý sympatický chalan podopiera slabučkú starenku. Ona je jeho babka. On zas jej vnuk. Pani má pokrivenú tvár a ťažko chodí. Rozpráva veľmi ťažko, zvláštne, až sa započúvam. On sa na ňu usmieva a vedie ju cez cestu. Jeho kamaráti možno sedia v krčme na pive. On sa stará o svoju babku. Smerujú na poštu. Pani si vyberie svoj dôchodok za pomoci svojho vnuka. Pár drobných z dôchodku obetujú na stierací žreb. Ktovie, možno sa pošťastí...

Dedko, ktorého pravidelne stretávam v autobuse. Vždy vystúpi na tom istom mieste, tým istým spôsobom. Trpezlivo čaká, kým autobus zastaví , potom schytí svoje barly a pomaličky smeruje k dverám. Šofér už naňho pár krát zabudol. Aj dnes dedko zabudol vystúpiť. Sadol si vedľa mňa, trošku nadával. Potom mi rozprával o živote, o láske, o všetkom. V starých ľuďoch je toľko múdrosti.

Figúrky z mesta. S obľubou ich pozorujem a vkladám si ich do príbehov. Tvoria mozaiku môjho dňa, vždy ich rada stretávam.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?