Si na vozíku a chceš študovať na vysokej škole?

Autor: Natália Turčinová | 12.7.2016 o 17:15 | Karma článku: 3,56 | Prečítané:  581x

Máte pocit, akoby to bolo včera keď ste si s nadšením vkladali do školskej tašky po prvý krát šľabikár? Deň za dňom uteká, roky pribúdajú a či chceme alebo nie, starneme.

Dnes ste dospelí ľudia, ktorí onedlho skončia strednú školu, pripravení vziať osud do vlastných rúk a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Práve teraz máte jedinečnú možnosť ukázať, čo je vo vás.

Poznám to. Kolotoč v škole - písomky, uzatváranie známok, blížiaca sa matura a s ňou všetky tie nepríjemné, ale aj príjemné starosti. Kto by teraz myslel na nejakú výšku? Bohužiaľ, sklamem ťa. Ak si na vozíku, alebo máš iné postihnutie, tvoje úsilie a snaha nekončí pri odoslaní prihlášky na vybranú vysokú školu. Musíš vyriešiť veľa ďalších záležitostí, bez ktorých sa na škole či intráku nepohneš.

Rozmýšľal si, ako sa budeš do školy prepravovať, ako sa budeš pohybovať v rámci školy, či budeš mať adaptovanú izbu na internáte a či ti bude mať kto pomôcť? To všetko a ešte ooooveľa viac budeš musieť vyriešiť ešte pred tým, ako odbije prvá hodina tvojho semestra.

Znie to strašidelne, viem, ale vôbec to nie je náročné. Stačí len malá dávka odvahy, sebavedomia a aj trošku manažérskych schopností. Už nie si dieťa, si dospelý muž, či žena a preto sa nespoliehaj na mamu a otca. Zober svoj osud do vlastných rúk tak, ako mobilný telefón a volaj a pýtaj sa na všetko, čo ti len napadne.

Na každej fakulte Univerzity Komenského pôsobí koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami. Je tu vždy pre vás, pripravený pomôcť vám, môžete s ním konzultovať akékoľvek problémy, ktoré počas štúdia vzniknú. Takéhoto koordinátora je najlepšie kontaktovať ešte pred tým, ako si na danú školu pošlete prihlášku.  (INFO: http://staryweb.uniba.sk/index.php?id=136)

Okrem koordinátorov funguje s celouniverzitnou pôsobnosťou aj Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami. Ľudia z centra sú skvelí! Pomôžu, poradia, vedia nakopnúť, no stále ťa nechajú riešiť si záležitosti vo svojej réžii, aby si nespohodlnel a nezlenivel. (INFO http://cezap.sk/)

A samozrejme, okrem starostí sú tu aj krásne vysokoškolské radosti, krúžkovice, chodbovice, gitarovice, rôzne ďalšie - vice a hlavne pohodový študentský život. Pretože ver mi – po skončení školy ťa čaká krutá realita. Preto si toto školské obdobie naplno uži a nefrfli na učenie :)

Jedno z tajomstiev plnohodnotného života je mať jasný cieľ, za ktorým sa oplatí kráčať a usilovať sa ho naplniť. Preto sa sústreďuj na to, kam chceš ísť a nie na to, čoho sa bojíš. Verím, že zvládneš a dosiahneš veľké veci! A ja ti budem silno držať prsty!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?